Category: 
Sort by: 

Shepard, Caleb Assistant Principal
White, Malinda Assistant Principal
Joseph, Freddie Principal
Taggart, Ashley Assistant Principal

Ackerman, Kristina Accounting Fundamentals, Business Law, Debate, Entrepreneurship, Oral Communications, Speech and Debate Sponsor, Mock Trial Sponsor, DECA Co-Sponsor, Sophomore Class Sponsor
Alford, Raney Employment English/Job Skills Math
Anderson, Emily English III/ Comp 1, English IV/ Comp 1, English IV/ Comp 2
Barnes, Emily Human A & P, Biology I
Batson, Karyne Visual Arts, Ceramics I & II
Boyette, Lee Child Development, Family Dynamics, Nutrition and Wellness, Resource Management, Nutrition & Wellness
Brankstone, Jeannifer Algebra I, Foundations of Algebra
Burke, Linda 12th Grade Counselor
Coker, Susan Testing Coordinator
Cox, Stephen PE/Head BB Coach
Denton, James Driver's Ed/Football
Eddlemon, Nick Geometry, SREB Math
Edwards, Andrew Social Studies Department Chair, Intro to World Geography, Head Coach-- Cross Country & Track
Ferguson, Doug EoT, US History, US History AP
Ferrell, Brian Biology I
Floate, Tonya Algebra III, AP Calculus
Forbes, Daniel Algebra II, BB, Tennis
Freeman, Sherry Choir, Music
Gregg, Angela Honors English I, ACT Prep, and Interact Sponsor
Haley, Christopher U.S. History, Asst. Baseball Coach
Hicks, Margaret Humanities, Local Culture
High, James Physics I, AP Chemistry, Chemistry I, Aeronautical Studies, Organic Chemistry
Hill, Martha English I
Jackson, Kwame Health/Football
Jones, Christopher Economics, ACT, PSAT II
Jones, Mandy English I
Jones, Victoria Assistant Band Director
Judd, Carla Special Education
Killough, Len Band Director
Lara, David US Government, Head Baseball Coach
Lara, Teresa Spanish II
Little, Sarah Graphic Design, Web Design, Tech Foundations, Girls Golf Coach
Mattox, Erin Algebra 1, Foundations of Algebra, Cheerleader Sponsor
McCann, Steve World History, Asst. FB Coach
McNeil, Kimberly Special Education
Morgan, Rachel Special Education/ Volleyball Coach
Neel, Holly English II, Honors English II, Journalism, Interact Sponsor
Newson, Shereka Biology, Earth and Space Science
Pafford, Vanessa English IV
Parks-Ware, Ericce Career Pathway Experience Instructor, DECA Advisor, Junior Class Sponsor, Graduation Committee
Parson, Jennifer English II, Student Council
Perkins, Jana Chemistry I, Girls' Soccer
Perry, Keith World History, Football
Reid, Lanita US History
Reiter, Randal Drug Education, Sociology, Psychology, Boys' Soccer Coach
Rhodes, Ashley English III, English IV
Riley, Angie Tech Foundations, STEM, Yearbook Advisor
Roberson, Shanna Special Education
Rogers, Jennifer English II/Student Council
Rowe, Theresa English III
Simpson, Sharon Business Fundamentals, Marketing/Sales and Distribution, Marketing
Smith, Guy Human A & P, Sociology, Drug Ed
Stafford, Alicia Inclusion
Stanfill, Stefanie Receptionist
Stark, Nanette Algebra II, SREB Math
Stefanski, Alicia Gifted English I, Gifted English II
Still, Kelsey Foundations of Algebra, Algebra I , 12th Grade Sponsor
Suddoth, Lauren Theatre I, Theatre II, Theatre III, Theatre Production
Swift, Shawn Algebra II, PSAT/ACT II
Tapp, Patricia Spanish I
Taylor, Russell US Government, Economics, Athletic Director
Trapolino, Emily AP English III, AP English IV, PSAT
Vanlandingham, Kathy Librarian, 10th Grade Sponsor
Vernon, Karis ELL Teacher
Vinson, Jayme Mississippi Studies, Softball Coach, Volleyball Coach
Wacker, Rachel Special Education (Inclusion 10th grade), Read 180, Compensatory Reading/Writing, 11th grade sponsor
Waddle, Tammy Geometry
Ward, Brad Physical Science
Watson, Chris Botany, Zoology, Biology II
Whitten, McKayla Algebra I Teacher - Head Swim Coach - Assistant Fastpitch Coach
Williams, Heather World History, AP World History
Wolfe, Will MS Studies, Head Football Coach
Wood, Deanna 10th L-Z and 11th Grade Counselor
Wright, Katherine Art/AP Art
Wyatt, Melissa Biology I, AP Biology I

Appleton, Heather MSIS Clerk
Baird, Michael ELL Teacher
Brigman, Angela Instructional Asst.
Burke, Linda 12th Grade Counselor
Elmore, Shelby Classroom Tech Coach
Goss, Anne 10th A-K and 9th Grade Counselor
Green, Kara Physical Therapist Asst.
Grubbs, Lori ADA Clerk
Hilliard, Jean Cafeteria Manager
Hodge, Courtney Clerical
Hudson, Melanie Occupational Therapist
Kendrick, Maggie Community Based Asst.
Leach, Sarah Positive Behavior Specialist
Oliver, Tiara Therapeutic Specialist
Patrick, Renee Bookkeeper
Pope, Joey Computer Tech
Stanfill, Stefanie Receptionist
Still, Kevin Maintenance Mgr.
Street, Tiffany ALC
Tippitt, Donna Cohort Clerk
Wilcke, Kathy ADA Clerk
Wood, Deanna 10th L-Z and 11th Grade Counselor

Eye of the Tiger, HHS Journalism/Website

TigerTribune, (EoT) Journalism